Daleko ta brat na wojnie? – płyta i koncert w Krzeszowicach

 „Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni podkrakowskiej wsi”, to płyta zawierająca utwory mówiące o czasach wojny, ale w sposób oryginalny i niecodzienny. Na tej płycie przemówiły proste ale i dosadne wersy ludowych utworów, w których matki, żony, narzeczone żegnają swoich najbliższych, a wyruszający na wojnę mężczyźni wierzą w to, że “za roczek, za dwa powrócą”…

fot_Marian_LewickiPomysłodawcy projektu – Monika Dudek i Daniel Kubler – to dwoje artystów, śpiewaków, regionalistów, folklorystów i to oni są wykonawcami wszystkich utworów, zaśpiewanych bądź a capella, bądź z akompaniamentem heligonki, skrzypiec i akordeonu. Na tym ostatnim gościnnie zagrał Jerzy Suruło.

Monika i Daniel, w tym wyjątkowym dla Polaków roku, skierowali swoje działania w obszar mało rozpoznany i najczęściej pomijany w uroczystych akademiach. Płyta jest ich wkładem w ochronę dziedzictwa regionalnego Małopolski. Pieśni znajdujące się na płycie zostały zapisane w miejscowościach, leżących na terenie powiatu krakowskiego, a zostały wybrane z materiałów etnograficznych, między innymi dzieł Oskara Kolberga, zbiorów pieśni Piotra Płatka, Józefa Lachnera, Piotra Wiechowicza oraz tradycji ustnej.

Promocja płyty odbyła się 8 grudnia w Szkole Muzycznej I stopnia im. Z.Noskowskiego w Krzeszowicach. Mini spektakl przygotowany przez organizatorów obejrzało 120 osób.

TUTAJ możecie Państwo obejrzeć relację filmową z tego wydarzenia.

Wydawcą płyty jest Fundacja Kobieta w Regionie.

Partnerem projektu „Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi. Chronimy dziedzictwo Małopolski” jest Województwo Małopolskie.

 

Fot_Anna_TarkoMonika Dudek – śpiewaczka, etnolożka, tancerka, badaczka folkloru muzycznego regionu krakowskiego.  Mieszkanka Tenczynka, prezeska Fundacji Kobieta w Regionie, która jest wydawcą płyty.
W 2018 roku laureatka Nagrody Głównej Przeglądu ”Krakowski Wianek” w Szczurowej oraz I miejsca na Festiwalu Folkloru Polskiego “Sabałowe Bajania”
w Bukowinie Tatrzańskiej.
W 2017 roku wyróżniona honorowym odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Fot_Marian_LewickiDaniel Kὒbler – mieszkaniec Igołomi, śpiewak, regionalista, folklorysta, multiinstrumentalista. Gra na skrzypcach, heligonce, trąbce, klarnecie, kontrabasie, fujarkach. W 2016 roku laureat Nagrody Głównej, a w 2018 roku laureat I miejsca na Przeglądzie ”Krakowski Wianek”
w Szczurowej. Prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego Kuźnia.
Właśnie wydaje kolejną płytę  promującą folklor krakowski,wraz z zespołem Kopienioki.