Wiola urodziła się 9 czerwca 1977 roku w Piotrkowie Trybunalskim i właśnie w okolicach tego miasta spędziła pierwsze lata swojego życia.

 

Kontakt Wioli ze sportem rozpoczął się przez szkolne SKS-y, na które w IV klasie namówił ją nauczyciel wychowania fizycznego Marek Szwugier.
Pan Marek był pierwszym trenerem Wioli, a ich największym wspólnym sukcesem był brązowy medal Mistrzostw Polski Młodziczek w biegach przełajowych.

 

Dalszy rozwój sportowy Wioli związany był z nauką w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Skarżysku – Kamiennej. Trafiła tam za namową Krzysztofa Wolińskiego, który zwrócił na nią uwagę podczas zawodów w biegach przełajowych. 
Według Wioli to właśnie dzięki Panu Krzyśkowi osiągnęła swoje największe sportowe sukcesy.

 

Po zakończeniu nauki w liceum Wiola rozpoczęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.
Zmiana miejsca zamieszkania zmusiła ją także do zmiany trenera, którym został znany polski maratończyk Dariusz Kaczmarski. Po roku wspólnej pracy Wiola zdecydowała się przejść pod opiekę Zbigniewa Króla, z którym święciła swoje największe seniorskie sukcesy, m.in:

  • 14 tytułów Mistrzyni Polski,
  • III miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami podczas Mistrzostw Europy w Goteborgu,
  • VIII miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.